Orman Genel Müdürlüğü işçi alımında ‘sertifika’ oyunu

Orman Genel Müdürlüğü işçi alımında ‘sertifika’ oyunu

Geçtiğimiz günlerde 700 işçi alımı yapacağını duyuran Orman Genel Müdürlüğü, başvuru şartları için sertifika ve yaş şartı getirilmesi torpil yapılıyor iddiasını gündeme getirdi. Alımların noter huzurunda çekilecek kura sonucuna göre belirlenecek olsa bile, başvuru için genel ve özel şartlar getirilmesi adayların tepkisine neden oldu.

Orman Genel Müdürlüğü (OGM), 30 Temmuz’da yayınladığı ilanda, İş Makinesi Operatörü, Greyder Operatörü, Ekskavatör Operatörü, Dozer Operatörü ve Traktör Operatörü olmak üzere toplam 700 işçi istihdam edeceğini duyurdu. Başvuru için özel şartlar aranması adayların tepkisine neden oldu. Özellikle en az 1 yıllık Milli Eğitim Bakanlığı sertifika şartı konulması ve süreye bağlanması, isimlerin önceden belirlendiği yorumlarına neden oldu.

Ehliyet dışında sertifika talep edilmesi ve en az 1 yıllık olması, kısa zamanda sertifika almak isteyen adayları engellemek için yapıldığı iddia edildi. Ayrıca, kimi ilanda 30 yaş şartı aranırken, bazı ilanda 35 yaş şartı arandığı görüldü.

Adayların tepkisine neden bir başka konu ise, dörder katı kadar aday sınava çağrılmış olması. OGM’nin yayınladığı ilana göre,  “… açık iş sayısının dörder katı kadar aday sınav yapılmak üzere belirlenir. “ denilerek önceden belirlenen adayları kadroya almak için böyle bir yol izlendiği öne sürüldü.

Paylaş
Yorumlar