Kahvehane Sokağı: Nihayet Sokak

Kahvehane Sokağı: Nihayet Sokak

Pendik’teki Nihayet Sokağı sakinleri uzun süredir birkaç adım uzaklıktaki kahvehaneler nedeniyle başı dertte. Vatandaşlar, gürültü, kumar, argo ve görsel kirliliğin hat safhaya ulaştığı kahvehaneler için yetkililerden yardım talep ediyor.

Sokakta neredeyse adım başı kahvehane bulunuyor. Vatandaşlar, sıradan bir sokakta üç kahvehanenin bulunmasından şikâyetçi. İki kahvenin çok uzun yıllardır faaliyet gösterdiğini belirten sokak sakinleri, üçüncü kahvehanenin 2019 sonuna doğru açıldığını belirtiyor. Farklı kişiler tarafından işletilmeye devam edilen kahvelerde, kavga ve gürültünün eksik olmadığını belirten vatandaşlar, sokak başındaki isimsiz işletmenin çok uzun süredir mühürlü olduğunu söylüyor.

Nihayet Sokaktaki kahveneler suç merkezi

Olayla ilgili sokak sakinleriyle görüştüğümüzde bıkkınlık yüzlerinden okunuyor. Bazı sokak sakinleri çekindikleri için sessiz kalmayı tercih etse de sokağın kahvehane terörü tarafından esir alınmasından dolayı öfkeli. Rahat bir şekilde sokakta gezemediklerini, dışarıya çıkarken endişe ettiklerini söylüyorlar. Öyle ki, kapalı alanda dışarı içmek yasak olduğu için sokak ortasında gruplar halinde sigara içiliyor, kahkaha atılıyor, argo ve her türlü uygunsuz tavırda bulunduklarını belirten Fikret Çoban, “Bıktım, usandım. Yıllardır bu sokak böyle ama kimse ses çıkarmıyor. Her türlü pislik var burada. Sokağın başındaki kahve 1,5 – 2 yıldır kapalı. Mühürlü kahvenin kumarcı ekibi yan kahvehaneye takılmaya başladı. Sokak’a adım atamıyoruz, her taraf sigara izmaritleri, alkol şişeleri ve küfürlü sözlerle dolu. Arabalarımızı park edemiyoruz, kahvehaneye gelen araçlar sokak’a düzensiz park ediyor. Kahveneler, sabaha kadar açık. Perdeleri çektikten sonra kumar oynanıyor, alkol alınıyor ve madde kullanılıyor.” dedi.  Sokak arasında yabancı uyruklu kadının çay servisi yaptığını iddia eden Çoban, “Sokak başındaki kahvehanede yabancı uyruklu kadın çay servisi yapıyor. Düşünebiliyor musunuz, kıyıda köşede bulunan kahvehanede yabancı uyruklu kadın çalışıyor.” şeklin konuştu.

Kahvehaneler sabah kadar açık uyuyamıyoruz

İddiaları araştırmaya devam ettiğimizde bir başka sokak sakininden aldığımız cevap, ortaya atılan iddiaları doğrular  yönde. Kavga ve gürültü nedeniyle yaz geceleri uyuyamadıklarını söyleyen Muhammed Altun, “Sürekli yüksek sesle konuşuluyor, argo ve fan sesinden dolayı ciddi rahatsızlık duyuyorum. Zaman zaman polis ve zabıtayı aradım, şikayet ettim ama nafile. Kimse gelmiyor, şikayetler dikkate alınmıyor. Bu pisliğin içinde başımıza bir şey gelmesinden korkuyorum. Geceleri uyumak imkansız, kahvehane sabaha kadar açık olduğundan fanlar sürekli çalışıyor. ” dedi.

Pandemi sürecinde kaçak çalıştırılmış

İçişleri Bakanlığı tarafından pandemi nedeniyle kahvehaneler kapatılırken, Nihayet Sokakta bulunan kahvehaneler bir şekilde açık kalmaya devam edildiği, perdeler çekildikten sonra işletmede bir araya gelen grubu fark edenler polise ihbarda bulunduklarını belirten sokak sakinleri, İçişleri Bakanlığının kesin emri bulunmasından dolayı baskın yapan polis ekipleri, içerdekilerden kapıları açmasın istiyor. Ekiplere kapıları açmamak için direnen grup sonunda dışarı çıkıyor. 8-10 kişi hakkında hiçbir işlem yapılmadığı, yasaya aykırı şekilde hizmet veren işletme hakkında hiçbir işlem yapılmadığını iddia ediliyor.

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir