Öğrencisi olmayan fakülte sayısı artıyor

Öğrencisi olmayan fakülte sayısı artıyor

Fakülte var ama öğrencisi yok. Sayıları hızla aran öğrencisi olmayan üniversite kervanına Bursa Teknik Üniversite (BTÜ) de katıldı.

2010 yılında Bursa’nın ikinci devlet üniversitesi olarak kurulan üniversitenin, iletişim fakültesi olmasına rağmen öğrenci kabul etmemesi tepki topladı.

Öğrenci işleri iddiaları doğruladı
Konuyla ilgili yaptığımız araştırmada üniversitenin iletişim fakültesine öğrenci alımı yapmayacağı bilgisine ulaştık. Üniversitenin öğrenci işlerinden bir yetkili “İletişim Fakültesine öğrenci alımı yapılmamaktadır.” şeklinde bilgi aktardı.

Resmiyette var gerçekte yok!
2010 yılında resmi olarak kurulmasına rağmen 11 yıldır öğrenci kabul etmeyen İletişim Fakültesinin neden açık olduğu ve öğrenci kabul etmediği bilinmiyor. Bursa Uludağ Üniversitesinde iletişim fakültesi olmadığını da belirtelim. Yazılı ve görsel medyanın geliştiği kentte sektörün ihtiyacını karşılayacak elamanın yetişmemesi sektörü il dışından transfer yapmaya zorluyor.

Öğrenci yok ama personeli var
Öğrencisi olmayan iletişim fakültesinde 3 idari personelin olduğu bilgisi kurumun resmi web sitesinde yer alıyor. Öğrencisiz fakültede personel görevlendirilmesi kamunun hoyratlığını gösteriyor.

Öğrencisiz fakülte Sayıştay’ın takibine takıldı
Açık kaynaklardan derlediğimiz bilgiye göre, aynı üniversitenin İletişim ve Denizcilik Fakültelerinin öğrencisi olmadığı için Sayıştay denetimine takılmış.  “Bursa Teknik Üniversitesi’ni denetleyen Sayıştay, üniversite bünyesindeki 6 fakülteden 2’sinde öğrenci bulunmadığını belirledi. Üniversite yönetiminin 2015’te öğrencisi olmayan iki fakültenin kapatılması yönünde teklif sunduğu ancak Yüksek Öğretim Kurumu’nun buna ret kararı verdiği öğrenildi. 2010 yılında açılan İletişim Fakültesi ile Denizcilik Fakültesi’ne 9 yılda tek bir öğrencinin dahi kayıt yaptırmadığına da Sayıştay raporlarında yer verildi.”

Kamu zarara uğratılmış
Açık kaynakta yer alan diğer bir ilginç durum ise kamunun yüzbinlerce TL atıl durumdaki fakültelere aktarılarak kamunun zarara uğratılması. “İletişim Fakültesi’ne maaş ve cari giderleri için, 2014’de 148 bin 417 TL, 2015’te 122 bin 384 TL, 2016’da 91 bin 455 TL, 2017’de 342 bin 134 TL olmak üzere toplam 704 bin 203 TL harcama yapılarak kurum zarara uğratılmış.”

Tepkilere rağmen fakülteler kapatılmıyor

Sayıştay raporuna rağmen bölümlerin kapatılmaması tepkilerin artmasına neden oluyor. Öğrencisiz fakültelere yüzbinlerce TL aktarılarak kamunun zarar etmesine göz yumuluyor.

Uludağ Üniversitesi rektörü de dertli
Daha önce kendisine ulaştığımız Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’da durumdan dertli. Bursa Teknik Üniversitesi bünyesinde iletişim fakültesi kurulduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, “Bursa Teknik Üniversitesinde İletişim Fakültesi kanunen kurulmuş. Aktif hale getirilmesine çalışmak gerekir.” şeklinde konuştu.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir