Akif’in şiirleri dizi oluyor

Akif’in şiirleri dizi oluyor

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Safahat’ta yayımladığı 13 şiiri öyküleştirildi. Diyanet TV’de yayınlanacak dizinin çekimlerine yakın zamanda başlanması bekleniyor. Safahat’tan Öyküler dizisi, İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılında, izleyiciyle buluşturulması hedefleniyor.

13 bölüm ve 1 sezon olarak tasarlanan dizinin her bölümü, Akif’in bir şiirinden esinlenerek öyküleştirdi. Seyfi Baba, Neyzen, Çarıkçı Emmi (Bizim Rüyamız), Hasta, Küfe, Ezanlar, Mahalle Kahvesi, Köse İmam, Hasır, Bebek, Zorbalar, Hürriyet ve Bayram şiirleri senaryolaştırılarak dizi formatına dönüştürüldü.

Sebilürreşad Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan, Akif’in fikir, düşünce ve şair kimliğinin gelecek kuşaklara aktarmak için bu projeyi başladıklarını belirterek, “Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u yeni kuşaklar tarafından daha iyi anlaşılabilmesi adına sinema, dizi ve görsel sahne sanatları marifetiyle anlatma yolunu seçmemiz önemli bir adımdır. Şimdi 13 şiir öyküleşti diğer şiirleri de öyküleştirerek yeni kuşaklara aktaracağız” dedi.

Yapımcılığını Sebilürreşad Yayıncılık’ın üstlendiği dizinin yönetmen koltuğunda Kemal Yılmaz, senaryo ise Neslihan Gürsoy tarafından kaleme alındı.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir