Otobüs bilet fiyatları cep yakıyor

Otobüs bilet fiyatları cep yakıyor

Akaryakıta günlük gelen zamlar otobüs fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. Motorinin litresi 28 TL’ye çıkması otobüs esnafını olumsuz etkiliyor. Akaryakıtta fiyatların sürekli yükselmesinden dolayı zam yapmak zorunda kalan esnaf ise dertli. Her işte olduğu zammın mağduru yine vatandaş oldu.

Petrolün varil fiyatı Ukrayna – Rusya savaşı ve dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanmalardan dolayı yükselişini sürdürüyor. Türkiye gibi petrolü dışarıdan ihraç eden ülkelerde kriz daha fazla hissediliyor. Öyle ki akaryakıta günlük gelen zamlardan dolayı bilet fiyatları sabit tutulamıyor.

Her şey iki güç katına çıktı ama maaşımız aynı

Dövizin bilinçli bir şekilde yükseltilmesinden dolayı hemen hemen tüm ihtiyaç maddelerine zam gelmesi vatandaşın doğrudan etkilenmesine neden oldu. Maaşların aynı kaldığını, hatta erdiğini söyleyen Soner Özel bir an önce çözüm bulunmasını talep ediyor. Özel, “Maaşlar yerinde saymasına rağmen, kiradan, elektriğe, akaryakıttan, peynire kadar temel ihtiyaç malzemelerine her gün zam geliyor. Artık dayanamıyoruz. Maaşımız aynı ancak onun dışında kalan her eşey iki katına çıktı” şeklinde konuştu.

İstanbul – İzmir arası 400 TL

Faizin düşürülmesi dövizin yükselmesine neden olurken, başta şehirlerarası taşımacılık yapan firmalar akaryakıt zammını gerekçe göstererek bilet fiyatlarını yükseltmeye başladı. İstanbul – İzmir arasında seyahat eden bir vatandaşın sadece gidiş ücreti 400 TL. Birkaç ay öncesine kadar 150 TL’ye gitmenin mümkün olduğu İzmir’e bugün gidip gelmenin maliyeti 800 TL.

Ömrü hayatımda böyle bir şey görmedim

Uzun yol şoförü Hulusi Saka’da artan maliyetler ve işlerin azalmasından şikayetçi. 30 yıldır uzun yol şoförlüğü yaptığını belirten Saka, “Hayatımda bu kadar belirsizlikle dolu bir yıl geçirmedim. Yarın ne olacağını bilmiyoruz. Güne zamla uyanıyoruz. Otobüs bilet fiyatlarının uçakla fiyatına yaklaştığı bir dönem hatırlamıyorum. Ne şirketin ne çalışanların ne de yolcuların dayanak gücü kalmadı” ifadelerini kullandı.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir