Davutoğlu: Macron’un küstah açıklamalarını şiddetle kınıyorum

Davutoğlu: Macron’un küstah açıklamalarını şiddetle kınıyorum

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Yunanistan’a desteğini yineleyerek Türkiye karşıtı ittifak için çağrı yapan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a, ‘Türk halkının özgür iradesini yok sayan ve sömürgeci zihni yansıtan küstah açıklamalarını şiddetle kınıyorum’ ifadeleriyle tepki gösterdi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı harekete geçilmesi gerektiğini belirten sözlerine Twitter hesabı üzerinden tepki gösterdi.

“İÇ İŞLERİMİZE KİMSE KARIŞAMAZ”

Davutoğlu, şu ifadelere yer verdi:

Macron’un Türk demokrasisini ve Türk halkının özgür iradesini yok sayan ve sömürgeci zihni yansıtan küstah açıklamalarını şiddetle kınıyorum. İç ihtilaflarımız ne olursa olsun hepimizin en asli görevi ülkemizin ve demokrasimizin onurunu korumaktır. İç işlerimize kimse karışamaz!

DIŞİŞLERİ’NDEN MACRON’A SERT TEPKİ

NE OLMUŞTU?

Doğu Akdeniz’de krize benzin döken Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Akdeniz ülkelerini toplayıp Türkiye’ye karşıtı ittifak girişimi başlatmıştı. Akdeniz Yedilisi zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı harekete geçilmesi gerektiğini belirten Macron, Yunanistan’ın yanında olunması gerektiğini yinelemişti.

Brüksel’e de seslenerek Avrupa’nın Türkiye’ye karşı ortak bir politika belirlemesi çağrısında bulunan Macron “Bizler, Avrupalılar olarak, Erdoğan’a karşı katı ve güçlü durmalıyız. Gerilimin tırmanmasından kaçınmak istiyoruz ama Türkiye’nin belirli konulardaki niyetlerine açıklık getirmesi gerekiyor. Avrupa’nın bir bütün olarak Türkiye konusunda daha net ve birleşik bir pozisyona ihtiyacı var” ifadelerini kullanmıştı.

Karar

Paylaş
Yorumlar