Haşim Yanar: Partinin değerleri gözetilmeden siyaset yapılıyor. Kurultay bir an önce toplanmalı

Haşim Yanar: Partinin değerleri gözetilmeden siyaset yapılıyor. Kurultay bir an önce toplanmalı

Büyük Birlik Partisi’nde yaklaşan kurultay öncesi kulisler hareketlenmeye başladı. BBP Genel Merkezi tarafından Kurultay tarihi açıklanmamış olmasına rağmen adaylar çalışmalarını sürdürüyor. Adaylığını ilk açıklayan isim olan Haşim Yanar, YeniHafta.com’dan Murat Açıkgöz’e konuştu.

ADAYLIĞINI AÇIKLAYAN İLK İSİM HAŞİM YANAR OLDU

Genel başkan adaylığını açıklayan ilk isim, eski genel başkan yardımcısı Haşim Yanar oldu. Parti’de üst düzey görevlerde bulunduğunu hatırlatan Yanar, “Her türlü zorlukları göğüslemek pahasına tüm birimlerinde görev yapmış bulunduğum Büyük Birlik Partimizin genel başkan adaylığı için çalışmalarımı başlatmış bulunmaktayım.” dedi.

Haşim Yanar, “İstişareye önem verilmeden, genel başkanın keyfi tutumuyla kararlar alınmaya başlandı. Seçimlere partinin amblem ve adıyla girilmesi gerekiyordu. Parti adı yer almadan ittifak dahil olunması ve aday çıkarılmaması kararına razı olamazdım.  Önce BBP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden bir müddet sonrada da MKYK üyeliğinden istifa ettim” şeklinde konuştu.

Daha rahat hareket etmek, kürsü oluşturmak üzere, BBP’nin kurulmasında görev almış, hizmet etmiş isimlerle Büyük Birlikte Değişim Platformunu kurduğunu belirten Yanar, “Siyasi tahammüldür, seçim sürecinden çıkan partiler, güven tazelemek için kurultay kararı alırlar. Bu tahammül gelenek haline gelmiştir. Ancak, BBP 3 büyük seçim geçirmesine rağmen kurultay kararı almamıştır. Siyasi partiler kanuna göre, Kurultay’ın iki yılda bir yapılması gerekiyor. MKYK kararıyla 1 yıl uzatılabiliyor. Ancak, Ekim ayında 3. yılı dolmasına rağmen halan kurultay kararı alınmadı ve açıklama yapılmadı.” şeklinde konuştu.

DİSİPLİN KURULUNA SEVK EDİLDİM

“Çalışmalarım ve uyarılarım genel merkezi rahatsız etti. Disipline sevk etmek istediler. Hem başkanlık divanı hem de MKYK üyeliğimden istifa ettiğim için, disiplin sürecimi üyeliğimin bulunduğu Kahramanmaraş İl Başkanlığına gönderdiler. Teşkilat, disiplin soruşturmasına gerek yoktur deyip dosyayı kapattı. Disiplin soruşturması haksız bir şekilde işletilmeye devam ediyor.”

DELEGENİN %70 BİZİ DESTEKLİYOR.

“BBP başkanlık divanın uzun yıllar teşkilat başkanlığı yaptım. Delege ve üyeleri tek tek tanıyorum. Teşkilata hakimim, delegenin %70’i tarafından destekleniyorum. “

DİĞER ADAYLARLA GÖRÜŞÜYORUZ, ZAMAN ZAMAN BİR ARAYA GELİP İSTİŞARE EDİYORUZ.

“İttifakı destekliyorum ama duruşunu bozmadan, parti kurumsal kimliğini kaybetmeden yapılmalıydı. Geçmişte, Muhsin Başkan’da ittifak yaptı ama bugünkü bir ittifakla uzaktan yakından alakası yoktur. İttifak partiye zarar veriyor.  İttifakı destekliyorum ama ittifaka teslim olmayalım. Partinin değerleri gözedilmeden siyaset yapılıyor. BBP’nin ve Muhsin Başkanın öncelediği değerler siyaset yapılmıyor.”

BBP GENEL MERKEZİ KURULTAY TARİHİNİ AÇIKLAMAYARAK NEYİ BEKLİYOR?

“22 Ekim 2017 tarihinde 10. Kurultay yapıldı. Resmi olarak 22 Ekim 2020’de kurultayın yapılması gerekiyor. Ama ses seda yok. Neyi bekliyorlar? Neden açıklama yapmıyorlar. Bunun sorgulanması gerekiyor. Erken seçim ihtimaline karşı mı hareket ediliyor?”

BAŞKANLIK DİVANI ÜYELERİN İLLERDEKİ OY DURUMU

“Başkanlık divanı üyelerin memleketlerinde aldığı oy oranlarından hareket ederek BBP geldiği durumu özetleyebiliriz. Erzurum’da alınan oy neden Bayburt’a yansımıyor? Sakarya’da aldığımız oy neden Eskişehir yakın değil” diyen Yanar, “Kurultay’da genel başkan adaylarını engellemek için tüzük tadilatları yapılarak yeni adayların çıkması zorlaştırıldı.” dedi.

 

 

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir