Hızla artan altın dolandırıcılarına dikkat

Hızla artan altın dolandırıcılarına dikkat

Son dönemde hızla artan dolandırıcılık yöntemlerine bir yenisi daha ekledi. Uzmanlar, altın dolandırıcılığı konusunda uyarıyor. 

Altın fiyatlarının artması dolandırıcıları harekete geçirdi. Dolandırıcıların son yöntemi pes dedirtti. Rastgele çevirdikleri numaralara SMS atan dolandırıcılar, evin altında çömlek içerisinde altın bulduklarını belirterek vatandaşları ağına düşürmeye çalışıyor.

Sözde altınları göstermek ve parayı çevirmek için yardım talep eden dolandırıcılar, ağına düşürdükleri vatandaşları köye davet ettikleri ortaya çıktı. Köyde yaşayanların dolandırıcılık olayından haberdar oldukları iddia edildi.

SÜREKLİ MESAJ ATIYORLAR

Dolandırıcılardan en az 3-4 SMS aldığını belirten Muhammed Oynas, “Numaramı nereden buldular bilmiyorum ama ara ara SMS atıyorlar. Bazen de arıyorlar, rahat tavırları karşısında şaşırıyorum.” ifadelerini kullandı. Dolandırıcıların kendinden emin konuşmalarına şaşıran Oynas, “Bir keresinde ben polisim dedim telefonu anında kapattı. Bir daha da ne aradılar ne de SMS attılar.” dedi.

NUMARALAR FARKLI AMA İÇERİK AYNI

Dolandırıcılar her defasında farklı numara kullanmasına rağmen SMS mesajları aynı olduğu ve genellikle ege bölgesi şivesi kullandıkları görüldü. Emniyet güçlerinin daha öncede İzmir merkezli operasyon düzenlendiği basında yer almıştı.

TUZAĞA DÜŞÜRMEK İÇİN GERÇEK ALTINLARI GÖSTERİYOR

İddiaya göre dolandırıcılar, ağına düşürdükleri vatandaşları ikna etmek için önce gerçek altınları gösteriyor. Kalan altınların gömülü olduğunu ve tamamını çıkarmak için para talep eden dolandırıcılar parayı aldıktan sonra ortadan kayboluyor.

VATANDAŞLARIN UYANIK OLMASI GEREKİYOR

Son zamanda altın dolandırıcılık vakalarının arttığını belirten yetkililer, vatandaşları mağdur olmaması konusunda uyarıyor.  Şüpheli SMS veya aramaların emniyet güçlerine bildirilmesi istendi.

Paylaş
Yorumlar