11. Uluslararası Dergi Fuarı Sirkeci Gar’ında yapıldı

11. Uluslararası Dergi Fuarı Sirkeci Gar’ında yapıldı

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) 11. Uluslararası Dergi Fuarı tarihi Sirkeci Tren Gar’ında yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığın (TİKA) tarafından desteklenen 11. Dergi Fuarı, 8 – 12 Haziran’da Sirkeci Gar’ında gerçekleştirildi.

Yurt içi ve yurt dışından birçok dergi katıldı

Yurt içi ve yurt dışından yüzlerce derginin katıldığı fuarda Balkanlar başta olmak üzere; Ortadoğu, Asya, Avrupa ve Afrika’dan gelen misafirler katıldı. Özellikle yurt dışı dergileri fuara renk kattı.

Ziyaretçi rekoru kırıldı

8 – 12 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen dergi fuarına edebiyat sevenlerin ilgisi görülmeye değerdi. Yağmurun etkisine rağmen İstanbul’un çeşitli noktalarından binlerce İstanbullu fuara akın etti. Fuara ilginin fazla olması dergicileri ve TÜRDEB yönetimini de memnun etti.

Yazar ve şairler de katıldı

Birçok yazar, şair ve genç yetenek dergi fuarında yer aldı. Fuarda stant etkinliklerinin yanı sıra panel, söyleşi, imza günleri de yapıldı.

Dergi seveler fuardan memnun ayrıldı

İki yıldır tarihi Sirkeci Garı’ndaki dergi fuarını beklediği belirten Hatice Kübra, “Üniversite öğrencisiyim, iki yıldır dergi fuarını bekliyordum. Tarihi Sirkeci Gar’ında yapılması ayrı bir güzellik katıyor. Takip ettiğim birçok dergiyi yakından tanıma fırsatı bulduğunu” söyledi.

Siyasilerin yoğun katlımı dikkat çekti

Fuara birçok siyasetçi katıldı. Kültür ve Turizm E. Bakanı Nabi Avcı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, MHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ahmet Reha Yereşen ve Gelecek Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Murat Açıkgöz katıldı.

Dergi ödül töreni de fuarda yapıldı

Pandemi nedeniyle verilemeyen ödüller de dergi fuarında verildi. Birçok derginin ödül aldığı törende, fuara katılım sağlayan dergicilere katılım belgesi verildi.

TÜRDEB Başkanı Bayhan: Daha güzel fuarlar yapacağız

Pandemi nedeniyle dergi fuarına ara verdiklerini belirten TÜRDEB Başkanı Fatih Bayhan, süreci başarıyla tamamlanmanın huzuru içinde olduğunu belirtti. Bayhan, gazetecimize yaptığı özel açıklamada şunları kaydetti: “Tüm engelleme ve sabotelere rağmen alnımızın akıyla fuarımızı gerçekleştirdik. Büyük bir özveri ve emek harcayarak fuarımızı nihayete erdirdik. Bizleri Sirkeci Gar’ında ağırlayan, bizleri yalnız bırakmayan herkese çok teşekkür ediyorum. İyi ki dergiler var. Bir sonraki dergi fuarında görüşmek dileğiyle.”

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir