ODTÜ’ye bağlı Nic.tr’den skandal veri paylaşımı

ODTÜ’ye bağlı Nic.tr’den skandal veri paylaşımı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), bünyesinde faaliyet gösteren Nic.tr (“.tr” Alan Adları) Yönetimi’nde kişisel veri skandalı yaşandı. Türkiye’de com.tr uzantılı alan adlarını tahsis etmekle yetkili nic.tr (“.tr” Alan Adları) bir kullanıcıya ait kişisel verileri, şikâyette bulunduğu kişiyle paylaşıldı.

ŞİKAYET ETTİ, BİLGİLERİ PAYLAŞILDI

Skandal olay, com.tr uzantılı alan adının yeniden kayıta açılmasıyla başladı.  K.K’nın başvuru yaptığı alan adının kanunsuz şekilde satışa çıkarıldığını fark eden M.A, soluğu Nic.tr DNS Çalışma Grubunda aldı. Kurul, şikâyeti değerlendirmeden önce alan adının satışını gerçekleştiren kişiden görüş istedi. Bu esnada şikâyet gerçekleştiren M.A,’nın ad soyad ve sorumlu kod bilgisini K.K ile paylaştı. K.K, Sorumlu kod bilgisinden M.A,’nın adres ve fatura bilgilerine ulaştı. K.K, M.A,’yı arayarak şikâyetten vazgeçirmeye çalıştı.

ŞİKÂYET OLUMLU SONUÇLANDI

Şikâyeti değerlendiren DNS Çalışma Grubu, K.K’nın usul ve esaslara aykırı olarak com.tr alan adının satışa çıkartıldığını tespit etti. Şikâyete konu com.tr uzantılı alan adı M.A, adına rezerve edildi.

KİŞİSEL VERİLERİN PAYLAŞILMASINA İTİRAZ

Kişisel verilerinin nic.tr üzerinden alındığı anlayan M.A, Nic.tr (“.tr” Alan Adları) Yönetimine kişisel verilerimin gerekli önemlerin alınmadığını belirterek şikâyette bulundu.

NİC.TR: BİLGİLER PAYLAŞILIYOR, ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

Sorumlu kod üzerinden ad soyada ve iletişim bilgilerini ulaşabileceğini kabul eden Nic.tr alan adı yönetimi “Kişisel bilgilerin sorumlu kodu ve alan adı sahibi kısmında görünmesi ile ilgili çalışmalar en kısa sürede tamamlanacaktır. KVKK uyum süreci kapsamında kişisel bilgilerin gizlenmesi çalışmaları başlandığı” vurgulandı

Açıklamada, itiraz eden İtiraz eden kişi/kurum ile ilgili bilgilerin paylaşılması konusunun Hukuk Müşavirliği ve DNS Çalışma Kurulu gündemine aktarıldığı belirtildi.

Paylaş
Yorumlar