Yazar Asım Gültekin Vefat Etti

Yazar Asım Gültekin Vefat Etti

Asım Gültekin Kalp Krizi Sonucu Hayatını Kaybetti

Eski Türkiye Dergiler Birliği Başkanı Asım Gültekin, Yalova’da evinde geçirdiği kalp krizi sonucu dün akşam hayatını kaybetti.

Yalova’da hayatını kaybeden Asım Gültekin’in, memleketi Amasya’da bugün toprağa verileceği öğrenildi. Yine bugün, bir grup tarafından Fatih Camii’nde ikindi namazına müteakip gıyabi cenaze namazı kılınacağı öğrenildi.

Matbu dergiciliğin gelişmesinde önemli rol katkılar yapan Gültekin, bugüne kadar sayısız derginin yayın hayatına kazandırılmasına vesile oldu.

Vefat haberini alan dostları büyük bir üzüntüye kapılırken, edebiyat, sanat,  yayıncı ve hükümet üyelerinden peş peşe açıklamalar geldi.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop: Dava ve ilmî tecessüs sahibi, gayretli, öncü, üstadların talebesi, gençlerin abisi olma terbiyesini daima korumuş, Rumeli evladı sevgili Asım Gültekin’in vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Allah rahmet eylesin. Ailesinin ve sevenlerinin başı sağolsun

E. Başbakan Binali Yıldırım: Ebediyete irtihal eden gazeteci yazar Asım Gültekin’e Allah’tan rahmet diliyorum. Onun kaleminden dostluk, kardeşlik cümleleri dökülürdü. Ani ölümü, bizleri çok üzdü. Ailesi, yakınları ve sevenlerinin başı sağ olsun.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Gazeteci, yazar, öğretmen ve bir dil sevdalısı Asım Gültekin, dünya hayatına vedasını da düşünüp taşınmış, özetlemiş bir cümleyle: “Göçtü kervan, kalmak yok!” Ebedî hayatına göçü kutlu, mekânı cennet olsun. Ailesi, sevenleri ve öğrencilerine sabır ve baş sağlığı dilerim.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül: Asım Gültekin has insandı, hakikatli dosttu. Derdi davası olan yüce gönüllü bir arkadaşımızdı. “Beyaz haberlerim var kardeşlerim” derdi. Çok üzgünüm. Mekanı cennet, ruhu şad olsun…

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Yazar Asım Gültekin’in ölüm haberini aldım şimdi. Çok üzüldüm. Güzel adamdı. Zor zamanlarda ağır yükler yüklenmiş, gerçek bir dava adamıydı. Buralıydı. Kültürümüzü sevdi, sevdirdi. Mekanı cennet olsun. Ailesinin, dostlarının ve talebelerinin başı sağolsun.

Rasim Özdenören: Can dostum,  aziz kardeşim Asım Gültekin.. ne yaptın sağ kolum… innâ lillah… sevgiyle rahmetle kal…

Ali Ural: Bir tebessüm eksildiğinde yeryüzünden büyük bir şey eksilmiş olur. Asım Gültekin’in tebessümünü unutmayacağız. Yaptığı güzel işlerin yansımasıydı o gülümseme. Allah rahmet eylesin. İyilikleri onu âhiret yurdunda karşılasın. Yüce Allah ailesine ve dostlarına sabır ihsan etsin.

İbrahim Tenekeci: Canım arkadaşım, güzel kardeşim, sevgili dostum Asım Gültekin dünya hayatına veda etmiştir. 1993 yılından beri kendisini tanırım. İyiliğini çok gördüm, kötülüğünü hiç görmedim. Mekânı cennet, makamı âli olsun. Allah ailesine ve sevdiklerine sabır versin.

İsmail Kılıçarslan: Allah rahmet eylesin. Güzel dost Asım Gültekin emaneti sahibine teslim etmiş. İnna lillah ve inna ileyhi raciun…

Tarık Tufan: Kardeşimiz, yoldaşımız, dostumuz Asım Gültekin göçmüş. İyiliğine, güzelliğine bütün kalbimizle şahidiz. Biz Allah’a aidiz ve O’nadır dönüşümüz.

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) Başkan Yardımcısı Murat Açıkgöz: Türkiye Dergiler Birliği Eski Başkanlarından Asım Gültekin’in vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrendim. Hayatını dergilere adamış, ilk günkü heyecanı kaybetmemiş ender isimlerden biriydi. Allah rahmet eylesin.

Asım Gültekin Kimdir?

Amasya’nın Taşova ilçesinde 1975’te dünyaya geldi. Lise öğrenimini Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi Edebiyat Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olan Asim Gültekin, bugüne kadar birçok derginin yayın hayatına başlamasına öncülük etti.

Aralarında “Yörünge”, “Yedi İklim”, “Yeni Şafak”, “Sağduyu”, “Milli Gazete”, “Vakit”, “Şehrengiz”, “Düş Çınarı”, “Kırklar”, “Gerçek Hayat”, “Genç” ve “Yörünge”nin bulunduğu birçok yayında yazıları yayınlanan Asım Gültekin ayrıca yüzlerce seminer ve konferans verdi.

Farklı illerdeki okullarda edebiyat öğretmenliği de yapan Gültekin, 2008’de yılın öğretmeni seçilmişti.

 

Paylaş
Yorumlar