Üsküdar’da öğrencilerin mutlaka gitmesi gereken mekanlar

İstanbul denince ilk akla gelen ilçelerden biri hiç kuşkusuz Üsküdar. Tarihi ve kültürel dokusuyla İstanbul’un incisi Üsküdar, alternatif ulaşım kanalları sayesinde, Anadolu yakasının buluşma merkezi haline geldi.

Bölgedeki üniversitelere yakın olması, deniz, kara ve raylı sitem çeşitliliği nedeniyle birçok öğrenciye ev sahipliği yapan Üsküdar’daki öğrenci dostu mekânları sizler için bir araya getirdik. Üsküdar’la özdeşleşen mekan sayısının hızla artması Üsküdar’a olan ilgiyi de arttırdı.

İşte öğrencilerin tercih ettiği mekanlar:

Tarihi Çınaraltı (Çengelköy)

Yılların eskitemediği mekanlardan biri hiç kuşkusuz Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi. Günün her saati rağbet gören mekanın huzur dolu manzarası deniz havasıyla bütünleşince ortaya eşsiz bir doğal güzellik ortaya çıkıyor. Çay bahçesinin ziyaretçileri arasında yurt içi ve yurt dışından gelen müşteriler bile var. Üsküdar’ın en önemli simgelerden Çınaraltı Çay Bahçesi öğrencilerin en uğrak noktalarından biri.

Ahenk Semai Çay Bahçesi

Yaz kış müdavimlerini ağırlayan bu şirin çay ocağı, Üsküdar’daki buluşma noktaların başında geliyor. Yazın sıcağı, kışın ayazına aldırış etmeden çayların yudumlandığı mekan, gençler tarafından rağbet görüyor.

Tandırbaşı Çay Ocağı

Mütevazi yerinde yıllardır hizmet veren Tandırbaşı Çay Ocağı sessiz sakin bir şekilde misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

Abbara Cafe

Saklı bahçe tabirine uyan nezih bir mekan. Şehrin gürültüsü ve kalabalığından uzak, geniş bir arazi üzerine kurulmuş, birkaç yapıdan oluşuyor. Avlusu, kapalı alanı ve küçük binasıyla dikkat çeken mekanda boş masa bulmak neredeyse imkansız.

Nevmekan (Bağlarbaşı)

Üsküdar’ın simgesi haline dönüşen ve yakın zamanda Üsküdar’a kazandırılan işletme, estetik dokusuyla övgüleri hak ediyor.

Nevmekan (Sahil)

Nevmekan markasının ikinci şubesi olan Nevmekan Sahil, konumu, manzarası ve estetik yapısıyla İstanbul’un sayılı mekânlardan biri olma yolunda hızla ilerliyor.

Mihrimah Kahve

Üsküdar’ın simgeleri arasında yer alan Mihrimah Camii’nden esinlenerek kurulan Mihrimh Cafe, yakın zamanda birçok kişinin buluşma noktalarından biri haline geldi.

Tebessüm Cafe

Çalışanlarının tamamı down sendromlu kişiler tarafından işletilen Tebessüm Cafe, yeni açılmasına rağmen Üsküdar’ın önemli buluşma mekanlardan biri olmaya aday. Çalışanların tebessümü ve konumu itibarıyla Üsküdar’a güzellik katacağı aşikar.

Salacak İskelesi

İstanbul’un ve Üsküdar’ın en güzel manzaraya sahip tarihi işletmelerden biri de kuşkusuz Salacak İskelesi. Şu sıralar çay ocağı olarak hizmet veren mekan, tarihi yarımada ve Kız Kulesi manzarasıyla göz dolduruyor.

Kemah Çay Ocağı

Günün her vakti yoğunluk sebebiyle yer bulmakta zorlanan Kemah Çay Ocağı, muhitin önemli çay ocaklarından biri konumunda.

 

Paylaş
Yorumlar