Üsküdar Çamlıca Kulesi açılış için gün sayıyor

Üsküdar Çamlıca Kulesi açılış için gün sayıyor

Çamlıca’da görüntü kirliliğine neden olan ve İstanbul’un siluetini tehdit eden TV-Radyo anten ve kulelerin tek çatı altında toplanması için başlatılan Küçük Çamlıca Televizyon Kule inşaatı bitme aşamasına geldi.

Antenlerin tek bir noktada toplanmasıyla görüntü kirliliğinin önüne geçilecek. Küçük Çamlıca Televizyon Kulesi aynı zamanda seyir terası ve restoran olarak da kullanabilecek. Yapımına Ekim 2015’de başlanılan projenin bu yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. Kulenin, Üsküdar’ın simgeleri arasına girmesi hedefleniyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK YAPILARI ARASINDA

Toplam yüksekliği 365 metre olan seyir kulesinin inşaatına Ekim 2015’de başlandı. 300 kişinin çalıştığı projenin maliyeti yaklaşık 170 milyon TL.

Açık kaynaklardan derlenen bilgiye göre, “39 ve 40’ıncı katlarda deniz seviyesinden 393,5 ve 398 metre yüksekliğinde birer restoran bulunacak. Ayrıca kulenin 33 ve 34’üncü katlarında deniz seviyesinden 366,5 ve 371 metre yüksekliğinde iki ayrı seyir terası da yer alacak. 32.000 metrekare inşaat alanı bulunan kulenin yapımında 30 bin metreküp beton ve 3 bin ton yapı çeliği kullanıldı.”

“Kulenin yapımı tamamlandığında dünyanın en yüksek yapıları arasında 20. sırada yer alması bekleniyor.”

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir