Reuters’in “çerçeveleme” haberi büyük tepki topladı

Reuters’in “çerçeveleme” haberi büyük tepki topladı

İsrail, Filistinlere uyguladığı şiddetin dozunu gün geçtikçe arttırıyor. İsrail hükümetinin sert politikalarından güç bulan bir grup aşırı sağcı, sivil Filistinlilere saldırmaya başladı.

İsrail’in her yıl ramazan ayında kutsal mekânlara saldırması ve orantısız güç kullanması büyük tepkilere neden oluyordu. Polisin Mescid-i Aksa’ya girmesi ve sert müdahalesi bardağı taşırdı. Binlerce Filistinli, polisin sert müdahalesini protesto etmek için bir araya geldi. Barışçıl protesto gösterisine ses bombası ve plastik mermiyle cevap vermesi olayların büyümesine neden oldu.

Uluslararası kuruluşların ve küresel medya kuruluşlarının olayları İsrail penceresinden vermesi ve şeffaf bir şekilde haber geçmemesi orantısız gücünün artmasında etkili oldu. Öyle ki, aşırı bir Yahudi, sivil Filistinli göstericilerin üzerine aracını sürdü ve yaralanmasına neden oldu. Olay yerinden aracıyla kaçmaya çalışırken çevredekiler tarafından engellenmeye çalıştı. Çıkan arbede yaralanan araç sürücünün imdadına İsrail polisi yetişti. Polis, göstericileri dağıtmak ve aracıyla sivil Filistinlileri ezen Yahudi’yi koruma altına almak silahını çekti.

Reuters “çerçeveleme” tekniğiyle sürücüyü masum göstermeye çalıştı

Ajans, aracını bilinçli bir şekilde göstericilerin üzerine sürüp ezilmesine neden olan İsrail vatandaşını, olayların içinde kalmış ve polis tarafından kurtarılmış gibi gösterdi. Ajansın resmi twitter hesabından, “Palestinians stone Israeli car, which crashes, as Jerusalem seethes” şeklinde paylaşıldı. Tweette kullanılan görsel, oluşturulmaya çalışan algıyla uyumlu olması çerçeveleme tekniğini akıllara getirdi.

Çerçeveleme habere tepki yağdı

Olayı, tek taraflı göstermeye çalışan ajansın tweetine cevap gecikmedi. Videonun tamamını paylaşan kullanıcılar, Reuters’in algı operasyona tepki gösterdi. Yerli ve yabancı binlerce kişi, haberin doğru olmadığını söyledi.

Çerçeveleme tekniği nedir?

Çerçeveleme ile konuları istendiği yönde kamuoyunun dikkatini çekebilmek üzere bazı yönlerin seçilerek belli çağrışımlarla birlikte sunulmasını konu alır. Haber çerçeveleri toplumsal gerçekliğin kurgulanmasında önemli rol oynamaktadır. Çerçeveleme ikinci aşama gündem belirlemelidir.

Reuters haber ajansı dünyanın en saygın haber ajansı olarak biliniyor

1851 yılında kurulan ajans, günümüzde dünya çapında en saygın, güvenilir haber ajanslarından biri olarak sayılıyor.

 

 

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir